Anaplasmósa – přibývá výskytu tohoto závažného onemocnění,přenášeného zejména klíšťaty.
Ačkoliv se anaplazmoza přenese na psa z klíšťat, tak právě do klíštěte se dostane z jelenů a srnců. Jak se takovému začarovanému kruhu dá vyhnout?
Sezona klíšťat je tu, nejpozději v dubnu byste svým psům měli dát účinný preparát proti klíšťatům. Pes by měl být chráněný před klíšťaty a blechami nepřetržitě. To, že klíšťata přenášejí encefalitidu a boreliózu se běžně ví, anaplazmoza je však nemoc stále neznámá.
Jako přenašeči anaplazmozy fungují jeleni, srnci, kočky, koně, ale dokonce i člověk!
Proto pokud chodíte se psem často do přírody, tak se mějte na pozoru a svého psa opravdu chraňte před vnějšími parazity.
V prvních dnech nákazy nic nepoznáte, poté nastoupí nemoc opravdu rychle.
Pes může být nakažený už minimálně týden a vy stále nic nepozorujete. Zhruba 14 dnů od nákazy nastoupí u psa vysoké horečky, průjmy, nechutenství, apatie. Výsledky krevních testů ukážou nízký obsah krevních destiček.
Pes zpravidla přežije akutní fázi a stává se z něj přenašeč, při další infekci však může uhynout.
Pes v kondici většinou tu nejhorší akutní fázi přežije, pak se z něho samotného opět stává přenašeč, ovšem stačí jedno malé infekční onemocnění, například nastydnutí a pes mu podlehne.
V praxi toto onemocnění funguje jako jako lidské AIDS.
Jediná spolehlivá ochrana jsou antiparazitika proti vnějším parazitům.
Pokud chcete mít zdravotní stav vašeho psa pod kontrolou, je dobré mu alespoň jednou za půl roku nechat udělat krevní testy. Pokud se například anaplazmoza podchytí včas a nasadí se správná antibiotika, je možné psa úspěšně vyléčit.