Když se kůže sama neubrání

Za určitých okolností, při poranění kůže, například u pacientů s atopií, alergií na bleší kousnutí nebo s hormonálním onemocněním, mohou bakterie osídlit kůži v takovém počtu, že jsou schopné vyvolat zánětlivé onemocnění kůže. 

Nejčastějším patogenem vyvolávající příznaky infekce kůže je Staphylococcus intermedius, který je běžnou součástí kožní mikroflóry. To jen potvrzuje fakt, že prvotní příčinou bakteriální kožní infekce je narušení rovnováhy ekosystému kůže. Typickým příkladem je alergické onemocnění kůže. Bakteriální infekce se může komplikovat ještě kvasinkovou a plísňovou infekcí, která příznaky dále zhoršuje.  Pouze v několika případech se jedná o bakteriální infekci kůže jako o primární onemocnění, při němž chybí vyvolávající příčina. 

K typickým příznakům pyodermie patří: zarudnutí, svědivost, pupínky nebo neštovičky vyplněné hnisem, stroupky, vřídky, šupiny, vypadávání srsti, zesílení a ztmavnutí kůže, zápach, tvorba hnisavého sekretu na kůži 

Proč jsou koupele tak důležité?

 • Koupel zmírňuje pocit svědivosti
 • Odstraňuje nečistoty, odumřelou tkáň, zaschlý hnis a krev
 • Snižuje množství bakterií kolonizujících kůži
 • Kůži hydratuje a pomáhá obnovovat přirozené prostředí kůže
 • Pomocí koupele se dostane účinná látka do kontaktu s bakteriemi, které následně zabíjí   

Proč koupat v přípravku Biodexi šamponu?

Přípravek obsahuje v šamponovém základu 4  %  velmi účinné antiseptické látky chlorhexidin.
Díky jeho silnému antibakteriálnímu účinku může být použit v případech, kdy je potřeba zvládnout terapeuticky bakteriální zánět kůže, pyodermii. Kromě toho lze Biodexin používat preventivně u pacientů a potvrzenou alergií, atopií, hormonálním onemocněním nebo s opakujícími se pyodermiemi. V přípravku se současně s bakteriostatickým účinkem kombinuje účinek mycí a dezodorační účinek.  Jeho pravidelná aplikace snižuje mikrobiální zátěž kůže a omezuje kolonizaci povrchu kůže bakteriemi a kvasinkami.
Velikost balení o objemu 250 a 500 ml umožňuje dostatečně dlouhou a řádnou aplikaci přípravku také u velkých a dlouhosrstých plemen.
O frekvenci koupelí musí rozhodnout na základě typu pyodermie Váš ošetřující veterinární lékař. V případě potřeby se doporučuje koupat až třikrát týdne, preventivně jednou týdně. 

Medikované šampony jsou šetrné a kvalitní a není třeba se bát nadměrného vysušení kůže a srsti při jejich častém použití u pacientů se zánětem kůže.

 

Složení přípravku Biodexin šampon:

Chlorhexidin diglukonát v 4% koncentraci disponuje dostatečnou antibakteriální a antimykotickou účinností 

Alvol OMK a Flavol BMK se používá jako přípravek zaručující kožní snášenlivost a stabilitu pěny při použití šamponu.

Tegosoft GC a glycerol je do přípravku přidán kezvláčnění pokožky

Kyselina octová udržuje pH v oblasti kyselé  

Euxyl K 100 zajišťuje mikrobiální nezávadnost přípravku

 

Existuje optimální způsob koupání v Biodexinu?

 • Pro koupel zvolte vhodné prostředí, které nebude psa stresovat. Odstraňte obojek, vyčešte srst a zbavte ji všech viditelných nečistot
 • Srst a kůži řádně navlhčete; šampon se pak snadno nanáší a na srst a kůži se dostává rovnoměrně. Dostatečné navlhčení umožní účinným látkám dostat se do kůže.
 • Nezapomeňte na oblast hlavy – kůže pysků, brady, okolí uší a očí je důležitým zdrojem bakterií. V těchto choulostivých oblastech nanášejte šampon opatrně pomocí houbičky nebo žínky.
 • Na kůži vytvořte dostatečnou vrstvu pěny a šampon nechejte působit po dobu alespoň deseti minut. Jen tak se dosáhne léčebného účinku. Psa se snažte po tuto dobu zabavit.
 • Zvláštní pozornost věnujte místům s kožními změnami, na nichž se může uplatnit léčebný efekt chlorhexidinu. 
 • Šampon oplachujte dostatečně dlouhou dobu, dokud z kůže a ze srsti nestéká pouze čistá voda. To platí i pro choulostivá místa v okolí kořenu ocasu, genitálií, v oblasti brady a uší
 • Obvyklé intervaly mezi koupelemi v medikovaném šmaponu jsou 2-4 dny.  Frekvenci koupání v Biodexinu dle typu a intenzity kožního onemocnění byste však měli konzultovat se svým veterinárním lékařem.