V období kolem šestého až osmého týdne věku štěněte dochází k poklesu mateřských protilátek, což je důvodem pro zahájení vakcinace. Intervaly mezi vakcinacemi se pohybují mezi 2-4 týdny, přičemž očkování by nemělo být nikdy ukončeno před dvanáctým týdnem věku štěněte. Nejvhodnější je zařadit poslední přeočkování do období kolem 15.-16. týdne věku. Obecně platné vakcinační schéma však neexistuje; veterinární lékař Vám navrhne vakcinační schéma dle typu chovu, zdravotního stavu, plemene a nákazové situace. Důležitá je vakcinace proti psince, parvoviróze, zánětu jater, leptospiróze a vzteklině, vakcinační schéma se může rozšířit například o vakcinaci proti borelióze,psincovému kašli, tetanu nebo kožním plísňovým onemocněním.
Štěňátka by měla být odčervována již u chovatele, nejlépe od druhého až třetího týdne věku tak, aby byla před prvním očkováním alespoň dvakrát odčervena. V odčervování se pak pokračuje v pravidelných intervalech a řadí se mezi jednotlivé vakcinace. Do věku tří měsíců by se měla štěňata odčervovat po čtrnácti dnech, od tří do šesti měsíců jednou měsíčně. Ideální je pak pravidelné čtvrtletní odčervování.
Štěňata mohou být napadena blechami, všenkami, dravčíky nebo klíšťaty již od útlého věku. Kromě toho, že tito parazité dráždí kůži a vyvolávají svědění, přenáší řadu velmi nebezpečných chorob. Proto je kontrola kůže a srsti při pravidelných prohlídkách u veterináře nezbytná. V případě potřeby Vám lékař doporučí přípravek vhodný pro aplikaci u štěňat, jako je spolehlivý