Odčervení psů a koček

Výskyt střevních parazitů je u chovaných psů a koček bez ohledu na věk, plemeno nebo zvyky častý. Velké množství na pohled zdravých jedinců má ve střevech invazi těchto cizopasníků, ale jejich přítomnost chovatel mnohdy nemusí vůbec pozorovat.

Zvíře, které má střevní parazity, infikuje své okolní prostředí (v trusu se nachází velké množství různých vývojových stádií parazitů). Neodčervený jedinec se tak stává zdrojem infekce pro další zdravá zvířata, která se snadno nakazí, například během venčení. Riziková jsou místa s vyšší koncentrací psů a koček na menším prostoru (např. sídliště, parky, výstavy, jiné domácnosti apod.), kde dochází k silnému promoření prostředí (např. vajíčka škrkavek se vyskytují v půdě, v prachu, v pískovištích,kde mají zvířata přístup)jsou velmi odolná a schopná invaze po dlouhou dobu). Možná nákaza zvířete parazity je i pozřením tepelně neopracovaného masa.

A také nesmíme zapomenout na skutečnost, že někteří střevní parazité psů a koček jsou přenosní na děti i dospělého člověka, u kterých mohou vyvolat závažná těžko léčitelná onemocnění.

Přestože je mezi chovateli a veřejností známa problematika závažnosti střevních parazitů psů a koček, více než 60% domácích mazlíčků není opakovaně odčervováno!

Pamatujte si, že pravidelné odčervování psa a kočky je součástí základní hygieny a péče o zdraví čtyřnohých mazlíčků. Chráníte tak i zdraví celé Vaší rodiny!